Miniatury szachowe

Rodriguez Vila - Giovanni Vescovi
XII Festival da Uva Open Caxias do Sul

Miniatura miesiaca Kwietnia 2012

Andres Rodriguez Vila Arcymistrz, jest bezdyskusyjnie najlepszym „Uruguayo”, za nim już tylko trzech posiadających tytuły IM, pięciu powyżej 2300 elo. Andres Rodriguez był 5 szachistą świata do 18 lat. W Khanty-Mansiysku w 2009 r. w FIDE World Chess Cup trafił w pierwszej rundzie na Sergeya Karjakina i odpadł (½ do 1 ½). Wielki fan Wasylija Smysłowa, z którym rozegrał mecz mając 13 lat i Kasparowa, którego podziwia za całokształt. Wielki amator czytania książek. Jego ostatnie odkrycie to południowoafrykański autor Bryce Coutenay z Power of One, a ulubiony film - Match Point Woody Allena. Na stałe mieszkający w Argentynie.

Giovanni Portilho Vescovi (Ur. Porto Alegre, 1978) – najbardziej utytułowany brazylijski szachista, arcymistrz od 1998 roku. W latach 1987–1996 zdobył 13 tytułów mistrza Brazylii juniorów w różnych kategoriach wiekowych i później siedem w kategorii seniorów. Podstawowy zawodnik reprezentacji Brazylii. Trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów: srebrny (do lat 10-1987) oraz dwukrotnie brązowy (do lat 16 - 1993 oraz do lat 20 -1994). Największe sukcesy w turniejach indywidualnych to 1. miejsce w kontynentalnych mistrzostwach panamerykańskich (2003, Buenos Aires) oraz zwycięstwa w silnie obsadzonych turniejach rozegranych na Bermudach: w roku 2003 przed Piotrem Swidlerem, w 2004 - przed Borysem Gelfandem. Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 stycznia 2010 r., z wynikiem 2660 punktów zajmował wówczas 64. miejsce na światowej liście FIDE (oraz pierwsze wśród brazylijskich szachistów).

Pobierz partię jako PGN

Lewon Aronian - Viswanathan Anand
Chess Masters Final, Brazil 2011

Miniatura miesiaca Marca 2012

Lewon Aronian Ormianin, urodził się w 1982 r. w Erewaniu. Jego ojciec fizyk, był specjalistą od technologii laserowej, matka od wybuchów. Kiedy miał 18 lat z rodzicami wyjechał do Niemiec i od tego czasu mieszka w Berlinie, zdobył mistrzostwo świata do 12 i 20. Jego metoda pracy nad szachami to analizy bez patrzenia na szachownicę, a pierwszym podręcznikiem była książka „Pietrow- pierwszy rosyjski mistrz”. Jego szachowa biblia - „moje 50 partii” Larsena, a głównym pragnieniem - grać ciekawe szachy, dynamiczne, ekstremalnie powikłane. Jest jednym z najlepszych w Chess-960 na świecie, czyli w szachach Fischera, (960 pozycji początkowych) i na tym polu toczy zażarte boje szczególnie ze Swidlerem. Uwielbia twórczość Hitchcocka i Felliniego. Jego ulubionymi autorami są: Orwell, Gogol, Hemingway, Dostojewski. Docenia poezję Majakowskiego. Wielkim jego pupilkiem jest kot o imieniu Pacquiao. „Sunny boy” - tak nazywano go w młodości z powodu niezwykle sympatycznego, „promiennego” usposobienia.

Viswanathan Anand Znany także pod imieniem Vishy i przydomkiem "Tygrys z Madrasu" jest urodzonym w 1969 r. indyjskim szachistą, mistrzem świata FIDE w latach 2000–2002 oraz od 2007 roku. Zaczął karierę szachową od zdobycia tytułu mistrza świata juniorów w 1987 r. Rok później był już arcymistrzem. Największym jego ówczesnym osiągnięciem było zwycięstwo w 1992 roku turnieju w Reggio Emilia, w którym w pokonanym polu pozostawił dwóch wówczas najsilniejszych szachistów globu – Garriego Kasparowa i Anatolija Karpowa. Jego charakterystyczną cechą było niezwykle szybkie rozgrywanie partii. W 1995 Anand w World Trade Center rozegrał mecz przeciwko Kasparowowi o mistrzostwo świata pod egidą Stowarzyszenia Zawodowych Szachistów (PCA). Po pierwszych ośmiu remisach Anand wygrał jedną partię, lecz z następnych pięciu przegrał cztery. Dwa lata później zwyciężył w pierwszych mistrzostwach świata rozgrywanych systemem pucharowym, pokonując w finale Michaela Adamsa. W styczniu 1998 w Lozannie przegrał z Anatolijem Karpowem w meczu o mistrzostwo świata. W 2000 zdobył tytuł mistrza świata według przepisów FIDE, wygrywając w finale z Aleksiejem Szyrowem. W październiku 2003 roku zwyciężył w pierwszych mistrzostwach świata w szachach aktywnych (na rozegranie partii zawodnicy mieli 25 minut z dodawanym czasem 10 sekund po każdym posunięciu). W finale pokonał Władimira Kramnika, wyprzedzając dziesięciu szachistów z pierwszej dwunastki listy rankingowej FIDE. W 2007 r. Anand po raz drugi swojej karierze został mistrzem świata, zwyciężając w rozegranym w Meksyku turnieju z udziałem ośmiu zawodników, nie przegrywając żadnej partii. Rok później w Bonn obronił tytuł, pokonując Kramnika w stosunku 6½ – 4½. W maju 2010 r. Anand pokonał w Sofii pretendenta i byłego mistrza świata Bułgara Weselina Topałowa w stosunku 6½ – 5½. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 marca 2011 r., z wynikiem 2817 punktów zajmował wówczas pierwsze miejsce na światowej liście FIDE. Jego pozycja światowych szachach przyczyniła się do znacznego wzrostu popularności tej dyscypliny w Indiach, gdzie Anand cieszy się niezwykłą popularnością, podobną do sławy mistrzów krykieta. (przypominamy, że mecz krykieta pomiędzy reprezentacjami Indii i Sri Lanki, jedynie w Azji Południowej oglądało przed telewizorami około miliarda ludzi...)

Pobierz partię jako PGN

Ray Robson - Etienne Bacrot
FIDE World Cup 2011 Khanty-Mansiysk

Miniatura wakacyjna 2011

Ray Robson jest uważany w USA za następcę Roberta Fischera, a może bardziej Magnusa Carlsena. Według Garry Kasparowa dziś dziecko w wieku Robsona (około 14 lat) dowiaduje się więcej o szachach z komputera i baz danych, niż Fischer przez całe swoje życie. Ray pokonał też Fischera o pół roku w klasyfikacji najmłodszych arcymistrzów Stanów Zjednoczonych. Zdobył ten tytuł w wieku 14 lat i 11 miesięcy. Nakamura „spóźnił się” o trzy miesiące. Dociekliwi mogliby zapytać o wagę tytułu GM 50 lat temu i współcześnie, ale to inna bajka. Robson urodził się na leżącej pomiędzy Hawajami, a Filipinami i otoczonej rafami koralowymi wyspie Guam, ale wychował się na Florydzie. Ojciec Gary, profesor St. Petersburg College nauczył go grać w szachy w wieku trzech lat, a w 2010 roku napisał Child Chess, w którym ujawnił wiele szczegółów na temat rozwoju młodego mistrza.

Étienne Bacrot francuski szachista, znajduje się na 9 pozycji klasyfikacji najmłodszych arcymistrzów w historii szachów (tytuł ten zdobył w marcu 1997 roku w wieku 14 lat i 2 miesięcy). Jak na razie nie do pobicia jest pierwszy w rankingu najmłodszych arcymistrzów Siergiej Karjakin z Ukrainy, który został arcymistrzem w roku 2002 mając 12 lat i 7 miesięcy. W gronie cudownych dzieci wielki Magnus Carlsen plasuje się na trzeciej pozycji (13-4), aktualna mistrzyni świata Hou Yifan jest czternasta (14-6), a nasz mistrz świata do lat 20 Darek Świercz 17 (14-7). Bacrot rozpoczął grę w szachy w wieku 4 lat. Pierwszy triumf przyszedł w dziesiątym roku życia. Etienne został mistrzem świata juniorów do 10 lat, by po chwili dorzucić mistrzostwo do 12 lat. Jednakże prawdziwą sensację sprawił kwalifikując się do Grand Prix w Paryżu w 1995, gdzie wygrał z Anatolijem Karpowem. Od tej pory wygrał wiele turniejów, m.in. w 2009 najsilniejszy Open świata Aeroflot w Moskwie. W 2004 r. został pierwszym francuskim szachistą, który przekroczył poziom 2 700 ELO, rok później uzyskał najwyższy ranking w dotychczasowej karierze (2731) plasując się na 9. pozycji na światowej liście FIDE.

Pobierz partię jako PGN

Wiktor Kuprejczyk - Mark Cejtlin
11th European Senior Courmayeur ITA

Miniatura miesiaca Kwietnia 2011

Wiktor Kuprejczyk (ur. 3 lipca 1949 w Mińsku) – białoruski szachista, arcymistrz od 1980 roku.

Mark Cejtlin (ur. 23 września 1943 w Leningradzie) – izraelski szachista pochodzenia rosyjskiego, arcymistrz od 1997 roku.

Pobierz partię jako PGN

Fedorchuk Sergey - Martinovic Sasa
Aix les Bains 20111

Miniatura miesiaca Marca 2011

Fedorchuk Sergey (ur. 14 marca 1981) – ukraiński szachista, arcymistrz od 2002 roku. W 1995 r. zdobył w Verdun tytuł mistrza Europy juniorów do lat 14.

Martinović Sasa (ur. 1991, Chorwacja) – chorwacki szachista, mistrz międzynarodowy.

Pobierz partię jako PGN

Kotronias Vasilios - Deshun Xiu
Aeroflot Open 2011

Miniatura miesiaca Lutego 2011

Vasilios Kotronias (ur. 25.08.1964, Ateny) – grecki szachista, arcymistrz od 1990 r. Od połowy lat 80. XX wieku należy do ścisłej czołówki greckich szachistów, jest m.in. ośmiokrotnym złotym medalistą mistrzostw kraju.

Wang Hao (ur. 1.02.1989, Qingdao) – chiński szachista. Najwyższy ranking 2515 ELO osiągnął w lipicu 2009r.

"Grając szczególnie partie błyskawiczne zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki."

Tak u schyłku długiego i przebiegającego na wielu płaszczyznach bogatego życia (dosłownie i w przenośni) wyrażał swoją miłość do „królewskiej gry” twórca najbardziej popularnego wariantu w obronie sycylijskiej – Najdorf. Dzisiaj po 60-latach od wprowadzenia go do praktyki turniejowej ”Najdorf” pojawia się na każdym poziomie, a po drodze wielu mistrzów świata (szczególnie Fischer i Kasparow), używali go jako główną obronę przeciwko 1.e2-e4. System jest dla tych, którzy chcą grać na wygraną od samego początku partii. Obecnie najbardziej modne jest ustawianie gońca na polu e3, ale Ge2, Gc4 czy Gg5 nie odeszły jeszcze do lamusa. To, że Gg5 jest ciągle groźny jest zasługą: Shorta, Timmana, Sulskisa, ale może szczególnie właśnie …Kotroniasa.

Pobierz partię jako PGN
Przeczytaj relację z całego turnieju

Carlsen Magnus - Wang Hao
Tata Steel Chess 2011

Miniatura miesiaca Stycznia 2011

Carlsen Magnus (ur. 30 listopada 1990) – norweski szachista, arcymistrz od 2004 roku. Pierwsze szachowe turnieje rozegrał w roku 2001, szybko ściągając na siebie uwagę szachowych ekspertów. Po dwóch latach posiadał już tytuł mistrza międzynarodowego, a w roku 2004 otrzymał tytuł arcymistrza, stając się drugim najmłodszym w historii zawodnikiem (po Siergieju Karjakinie), któremu nadano ten tytuł.

Wang Hao (ur. 4 sierpnia 1989) – chiński szachista, arcymistrz od 2005 roku. Sukcesy międzynarodowe zaczął odnosić w bardzo młodym wieku. W roku 1999 zdobył w Oropesa del Mar brązowy medal mistrzostw świata juniorów do lat 10. Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 stycznia 2011 r., z wynikiem 2731 punktów zajmował wówczas 17. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 2. miejsce wśród chińskich szachistów.

Tę miniaturę uważamy za niezywkle godną uwagi: Carlsen pokazuje, ze nawet grając tak stabilny i doskonale przeanalizowany przez lata debiut można zagrać coś nowego i nieprzewidywanego.

- Monika i Krzysztof Krupa

Pobierz partię jako PGN
Przeczytaj relację z całego turnieju

Adams Michael - Howell David London Chess Classic 2010

Miniatura miesiaca Grudnia 2010

Michael Adams (ur. 17 listopada 1971 w Truro) – angielski szachista, arcymistrz, wicemistrz świata z 2004 roku. Od 1999 Adams był wielokrotnie notowany w pierwszej dziesiątce na liście rankingowej FIDE. Pomiędzy 2000, a 2002 rokiem siedmiokrotnie zajmował piąte miejsce na świecie (najwyższa punktacja: 2755 w dniu 1 lipca 2000).

David Howell (ur. 14 listopada 1990) angielski szachista, pochodzący z Singapuru. Jest najmłodszym Arcymistrzem w Wielkiej Brytanii, zdobywając tytuł w wieku 16 lat.

Wybraliśmy i skomentowaliśmy tę partię, gdyż zafascynowała nas precyzja ataku na skrzydle królewskim. Dodatkowo, warta odnotowania jest nowinka dla białych - 13. Qg3.

- Monika i Krzysztof Krupa

Pobierz partię jako PGN
Przeczytaj relację z całego turnieju

Katalog stron internetowych Sznurkownia